KONTAKT POVÍDÁNÍ FOTOGALERIE ÚVOD Daniel Vrbík | osobní stránky
KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK (1423 m n.m.)

Původní plán, vyrazit v sobotu k Náměšti nad Oslavou a projít si romantické údolí řeky operativně měníme v jedenáct večer na Králický Sněžník. Proč tam? Protože je to dál, možnost horšího počasí ale především proto, že se tam nikomu touto dobou nechce, jen nám třem to nevadí.

- v dálce náš cíl -

Když ráno budík zvoní o půl šesté, chvíli nechápu co se děje. V práci jsem byl včera, tak dneska snad nemusím. Není ona sobota? No asi to tak bude. Fajn jedeme na Sněžník...paráda! Nasedáme do auta a řítíme si to na Svitavy, Lanškroun, Králíky až do Horní Moravy. Nejsme žádný béčka, tak nastoupáváme metry na hřeben a po chvíli už kličkujeme mezi hraničními patníky na hřebeni.

- sedněte, kam chcete... -

První zastávkou je Trojmórski wierch (1143 m n.m.), kde dva statní tesaři v letech dodělávají novou rozhlednu. Jsme jedni z prvních, kteří se z ní dívají. V dálce se objevuje Králický Sněžník, pomyslný vrchol naší cesty. Je to ještě pěkná štreka a do tmy zbývá jen pár hodin. Na rozhledně stejně fouká tak, že nechtíc vyklouznuvší soply odlétají někam nad údolí, kde dopadají v pevném skupenství.

- na vrcholu -

Po přejití dvou sedel a vršků stojíme u chaty pod Sněžníkem. Protože nedisponujeme zlotým ani eurem (někteří z nás ani korunou) posvačíme něco ze svých zásob a vydáváme se dobýt vrchol. Nahoře mlha jak mlíko, sotva vidět od tyče k tyči a do toho ještě dávat pozor, aby nás vítr nevzal do Polska. S bláhovou představou vytahuju foťák, že něco cvaknu a po deseti vteřinách necítím prsty. Nicméně přemrzly a tak nakonec pár záběrů udělám. Až doma zjišťuju, že jsem se tak klepal, že je většina rozmazaných.

- nezdolná příroda -

Z vrcholu sestupujeme k prameni Moravy. Urazí dlouhou cestu, než nás pod Břeclaví opustí. Tady je to jen čůrek vytékající z trubky. Kousek dál stojí zbytky chaty Lichtenštejnů. Poměrně zachovalý sklep. U něj se nachází soška slůněte. Toť naše poslední zastávka. Odsud už v podstatě bez zastávky valíme k autu. Ještě je to nějakých 10km. Po cestě krajeme hru "hádej kdo jsem", kde padají odpovědi typu "ano, jsem směrnice INSPIRE..." no prostě blázni :))

- slůně -

Veškerý obsah na těchto stránkách jsou majetkem autora a jakékoli kopírování či šíření bez jeho souhlasu je v rozporu se zákonem a dobrými mravy.
Rozlišení monitoru při tvorbě: 1280 x 800px.
© Daniel Vrbík, 2010