KONTAKT POVÍDÁNÍ FOTOGALERIE ÚVOD Daniel Vrbík | osobní stránky
NÁLADOVKY

Už několikátý den je venku zataženo, větrno a vlezlo. Ač pro mnoho lidí je toto počasí nepříjemné, mě nevadí, ba co víc, cítím se v něm jaksi lépe, než při romantických letních podvečerech. Nicméně o tomto počasí psát nechci. Letos o prázdninách jsem totiž objevil novou oblast fotografie, která mne začala bavit. Dalo by se říci, že je to makro, ale já si pod tímto výrazem představuji něco jiného. Daleko vhodnější mi přijde označení náladovky, fotky mající za úkol spíš než zobrazit nějakou skutečnost, vyvolat v divákovi nějaký pocit.

- predátorem v posledních paprscích -

Je deštivý srpnový den. Kvůli povinostem jsem vyrazil na kole do Jizerek, ale vytrvalý déšť mě donutí pro dnešek kolo vzdát. Skoro se mi odpoledne nechce věřit, že je stále tentýž den. Jasná obloha, slunce už kousek nad obzorem prosvětluje trávu na louce. V trsu lučního kvítí sedí na své pavučině pavouk a čeká. Zkouším tedy své první fotografie v protisvětle a nechávám plynout čas.

- ... -

Další fotka má jiný příběh. Z doby, kdy jsem digitální fotografii považoval za sprosté slovo jsem občas cvakal se stařičkou Prakticou a všechno světlo kreslilo přes snad ještě starší objektiv. Po dvou letech focení digitálně jsem se rozhodl zkusit ještě vytěžit něco z té nálady, která vycházela z fotek pořízených tímto objektivem. Pořídil jsem si redukci a začal zkoušet. Zjistil jsem, jak těžké to je a byl zklamaný, dokud jsem za pošmourného rána, kdy krajinkám moc nepřálo, udělal tuto fotku trávy. Ač bez světla, vyzařuje jakousi pohodou, kterou cítím vždy na podzim.

I když jsou v tomto povídání jen dvě fotografie a v mnoha ohledech neúplně zdařilé, já jsem za ně rád a budu se snažit podobné vytvářet, tak mi držte palce a nebo vyražte se mnou ;)

Veškerý obsah na těchto stránkách jsou majetkem autora a jakékoli kopírování či šíření bez jeho souhlasu je v rozporu se zákonem a dobrými mravy.
Rozlišení monitoru při tvorbě: 1280 x 800px.
© Daniel Vrbík, 2010